Zalety domu z poddaszem

Kategoria: Blog

dom

Domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym cieszą się obecnie dużą popularnością i zyskują coraz więcej zwolenników. Stanowią dobry i rozsądny cenowo kompromis pomiędzy domem parterowym a dwukondygnacyjnym. Jakie zalety posiadają domy z poddaszem użytkowym?

Oszczędności

Budowa domu z poddaszem użytkowym generuje oszczędności na wielu polach. Przede wszystkim budowa takiego domu pozwala zaoszczędzić miejsca na działce w porównaniu do budynku parterowego, nie tracąc równocześnie na powierzchni użytkowej. Jest to więc idealna opcja dla osób dysponujących gruntem o niewielkim metrażu, ale też chcących przeznaczyć więcej miejsca na ogród. Ponadto dom z poddaszem to również korzyści finansowe. Budowa tego typu obiektu będzie tańsza zarówno od postawienia domu parterowego – oszczędzamy tu bowiem na fundamentach, ścianach zewnętrznych i powierzchni dachu – jak i od budowy domu dwukondygnacyjnego, gdzie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z wykonaniem dwóch stropów. Warto przy tym zaznaczyć, że dom z poddaszem może być budowany etapami, co również ma istotne znaczenie w aspekcie finansowym. Oszczędności dla budżetu domowego wynikają nie tylko z samej budowy domu, ale też z jego eksploatacji. Mniejsza powierzchnia dachu i ścian zewnętrznych pozwala bowiem zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Takie domy jednorodzinne charakteryzują się dobrymi parametrami cieplnymi, dzięki czemu są bardziej energooszczędne.

Estetyka

Domy z poddaszem zawdzięczają jednak swoją popularność nie tylko czynnikom praktycznym. Nie bez znaczenia są też bowiem walory estetyczne. Niezbyt masywny, nie zacieniający ogrodu dach, “zgrabna” i lekka konstrukcja, a także dodatkowe urozmaicenia bryły w postaci lukarn, podcieni czy balkonów sprawiają, że dom z poddaszem prezentuje się niezwykle atrakcyjnie i daje wiele możliwości aranżacyjnych. Jeśli chodzi o estetykę, ważną rolę odgrywają tu skosy, których przeciwnicy wskazują na ograniczenia powierzchni użytkowej, a zwolennicy widzą w nich ozdobę wnętrz i ciekawe urozmaicenie aranżacji. Dobrze zagospodarowany skos, np. meblami na wymiar, może stać się bardzo funkcjonalnym i oryginalnym elementem wystroju wnętrz. Pokoje na poddaszu idealnie sprawdzają się jako przytulne sypialnie i zaciszne gabinety, podczas gdy dół, często połączony tarasem z ogrodem, służy zwykle za otwarty salon z kuchnią. Odpowiednio zaprojektowany i urządzony dom z poddaszem ma więc szansę stać się wspaniałym miejscem do życia na długie lata.Zostaw komentarz