Zabudowa bliźniacza – plusy i minusy

Kategoria: Blog

dom

Domy “bliźniaki” to coraz częstszy widok w polskich miastach i wsiach. Stawiają je zarówno deweloperzy, jak i prywatni inwestorzy. Jest to dobry kompromis pomiędzy kosztownym w budowie i eksploatacji domem jednorodzinnym oraz zabudową szeregową. Jakie wady i zalety posiada zabudowa bliźniacza?

Dlaczego warto zdecydować się na bliźniak?

Dlaczego domy w zabudowie bliźniaczej cieszą się coraz większa popularnością? Do ich zalet zalicza się m. in.:

  • Oszczędności. Już sama budowa bliźniaka jest bardziej opłacalna niż domu jednorodzinnego wolnostojącego. Wspólna jedna ściana, hurtowy zakup materiałów budowlanych i zatrudnienie jednej ekipy budowlanej – źródła oszczędności mogą być różne. Jednak również użytkowanie domu w zabudowie bliźniaczej może być bardziej opłacalne niż budynku wolnostojącego, a to za sprawą dobrych parametrów cieplnych wynikających z połączenia budynków. Lepsze warunki termiczne to mniejsze rachunki za ogrzewanie.
  • Więcej miejsca na działce. Ponieważ w przypadku tej zabudowy budynek znajduje się przy samej granicy posiadłości, bliźniak to idealne rozwiązanie na wąską działkę, pozwalające zachować miejsce na większy ogród.
  • Bliskie sąsiedztwo. Współdzielenie budynku z sąsiadem zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala stworzyć wspólnotę. To doskonałe rozwiązanie, które docenia się zwłaszcza podczas dłuższych nieobecności, kiedy budynek wolnostojący pozostałby zupełnie bez opieki.
  • Poczucie prywatności. Pomimo obecności sąsiadów “za ścianą”l bliźniaki oferują zazwyczaj warunki zbliżone do domów wolnostojących, a więc osobne wejście do domu, garaż, piwnicę, taras i prywatny ogród.

Kilka wad bliźniaków

Jak każdy typ zabudowy, również bliźniaki posiadają cechy, które dla niektórych mogą być uważane za ich wadę. Do mankamentów zabudowy bliźniaczej zaliczyć można:

  • Bliskie sąsiedztwo. To, co jedni bardzo sobie cenią, inni uznają za wadę. Bliskie sąsiedztwo zmniejsza poczucie intymności i niezależności. Współdzielenie budynku wymaga kompromisów i utrzymywania dobrych relacji, co nie zawsze jest łatwe.
  • Brak regulacji prawnych. Prawo nie określa obowiązków współwłaścicieli bliźniaków dotyczących np. przeprowadzania remontów czy utrzymania czystości. Wszystkie ustalenia zależą więc od dobrej woli współmieszkańców.
  • Ograniczenia aranżacyjne. Połączenie dwóch domów ścianą generuje problemy związane ze światłem w budynkach. Brak okien w jednym pionie wymaga przemyślanego rozplanowania pomieszczeń i oświetlenia.

Odpowiednio przemyślany projekt domu bliźniaczego i dobra wola współwłaścicieli sprawi, że mieszkanie w bliźniaku będzie komfortowe i satysfakcjonujące.Zostaw komentarz