Wady i zalety domów z poddaszem

Kategoria: Blog

Domy z poddaszem

Domy z poddaszem użytkowym cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ciekawie zaaranżowane poddasze może być idealną przestrzenią do zagospodarowania na różnorodne cele. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie, niekiedy znacznie korzystniej jest zdecydować się na standardowy dom parterowy. Przykładowo, budynek z poddaszem mógłby być niewygodny w użytkowaniu przez osoby starsze czy niepełnosprawne ruchowo. Warto więc poznać wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Dom z poddaszem — dlaczego warto?

Domy z poddaszem zwykle wyróżniają się mniejszą powierzchnią zabudowy, dlatego też znacznie łatwiej można je usytuować na małej działce lub terenie o nieproporcjonalnych wymiarach. W domu z poddaszem można stworzyć funkcjonalny podział pomieszczeń na część dzienną i nocną. Przykładowo, salon i kuchnia znajdują się na parterze, a wszystkie sypialnie — na poddaszu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku rodzin z dziećmi. W praktyce jednak poddasze może być wykorzystane na wiele różnych sposobów, przykładowo jako przestrzeń do rozrywki. W gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie, by na poddaszu zaplanować przestronną łazienkę czy dodatkową kuchnię.

Wnętrza znajdujące się na poddaszu najczęściej cechują się bardzo niepowtarzalnym charakterem, a po odpowiednim zaaranżowaniu prezentują się niezwykle stylowo.

Jakie są wady domów z poddaszem?

Niestety domy z poddaszem mają też swoje wady, o których warto pamiętać, jeśli rozważamy tego rodzaju rozwiązanie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, iż domy z poddaszem w większości przypadków wymagają nieco większych nakładów finansowych niż budynki parterowe. Wynika to z faktu, że muszą być wyposażone w dodatkowe stropu oraz podłogi. Koszty budowy zwiększają się również o cenę schodów, które będą łączyć dwie kondygnacje. Warto uwzględnić również konieczność profesjonalnej izolacji poddasza. Warto pamiętać, że jest to jedno z kluczowych zadań, które musi być wykonane perfekcyjnie. Nieodpowiednio położona izolacja, nie będzie spełniać swojej funkcji, a wówczas na poddaszu będzie w lecie za gorąco, a w zimie — za zimno. Co więcej, podczas opadów bardzo przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu mogą być odgłosy deszczu lub gradu odbijającego się od pokrycia dachowego.Zostaw komentarz