Kupujesz dom? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę!

Kategoria: Blog

kupowanie domu

Zakup domu to bardzo poważna i zobowiązująca inwestycja. Bardzo często wiąże się z koniecznością wieloletniego spłacania kredytu hipotecznego. Podczas zakupu domu warto więc zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, które bezpośrednio będą wpływać na komfort naszego mieszkania w danym budynku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?

  • Przede wszystkim: lokalizacja

W pierwszej kolejności należy wybrać lokalizację, która najbardziej nas interesuje. Bardzo często bywa, że jedynym kryterium wyboru pod kątem lokalizacyjnym jest cena. Niestety to kryterium niekiedy bywa zwodnicze, ponieważ w przyszłości może okazać się, że okolica jest ruchliwa, hałaśliwa, a nawet niebezpieczna czy źle skomunikowana z miastem. Warto więc zadbać o to, by lokalizacja spełniała wszystkie nasze oczekiwania.

Obecnie domy jednorodzinne budowane są na nowych, rozwiniętych osiedlach, więc kupujący mają bardzo wiele możliwości. Warto więc pod tym względem jak najdokładniej określić swoje potrzeby, a następnie dobrze zastanowić się, zanim wybierzemy dom w nieodpowiedniej dzielnicy.

  • Cena zakupu oraz koszty eksploatacyjne

Przy tego rodzaju inwestycji warto wziąć pod uwagę nie tylko początkową cenę domu, ale również wszelkiego rodzaju koszty eksploatacyjne, z którymi również musimy się liczyć. Niestety ta kwestia jest bardzo często pomijana przez kupujących.

  • Metraż nieruchomości

Metraż nieruchomości to z całą pewnością jeden z najważniejszych aspektów, które również należy wziąć pod uwagę. Najczęściej w przypadku domów kupujący decydują się na metraże powyżej 100 metrów kwadratowych. Warto jednak w tym przypadku pamiętać, by nie decydować się na przestrzeń, która będzie znacznie przekraczać nasze potrzeby oraz możliwości racjonalnego zagospodarowania obiektu. Duży metraż jest nie tylko droższy w utrzymaniu, trudniej go spłacić, ale również bywa kłopotliwy w późniejszym urządzeniu i wyposażeniu. Również i w tej sytuacji należy jak najdokładniej przeanalizować własne potrzeby.

  • Materiały, z których wykonano dom

Warto też dokładnie przyjrzeć się materiałom, z którego wykonano dom. Słabe materiały mogą przyczynić się do poważnych usterek i awarii podczas użytkowania domu w przyszłości.Zostaw komentarz