Kupujesz dom? Poznaj bliżej osiedle

Kategoria: Blog

Osiedla zamknięte

Kupując nowy dom, warto zwrócić uwagę nie tylko na specyfikę i jakość wykonania samego budynku, ale również na otaczającą go okolicę. Pamiętajmy, że na komfort mieszkania wpływa nie tylko wnętrze mieszkalne, ale również to, co znajduje się i dzieje na zewnątrz. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie wybranego domu, powinniśmy wziąć pod lupę również osiedle.

Kupujesz dom? Zwróć uwagę również na okolicę

Oczywiście w pierwszej kolejności sprawdzamy najbliższą okolicę domu. Warto zwrócić uwagę zarówno na możliwości dojazdu samochodem, jak i jakość połączeń komunikacji publicznej. Warto też zwrócić uwagę na jakość środowiska otaczającego osiedle. Coraz częściej potencjalni nabywcy szukają osiedli, które sąsiadują z parkiem lub lasem, rzeką lub jeziorem, ścieżkami spacerowymi, łąkami. Bardzo ważne jest także, aby w okolicy nie znajdowały się uciążliwe obiekty lub miejsca, takie jak np. hałaśliwe hale przemysłowe, wysypiska śmieci czy akwedukty wodne z komarami.

Jeszcze przed zakupem domu powinniśmy starać się mieć wgląd do projektu budowlanego, w którym będzie znajdować się plan zagospodarowania i zabudowy osiedla, na podstawie którego deweloper uzyskał pozwolenie na budowę. Dzięki temu dokumentowi możemy się dowiedzieć nieco więcej na temat jakości technicznej domu, a także zagospodarowania jego otoczenia. Warto pamiętać, że dom wraz z osiedlem może wyglądać znacznie inaczej na reklamowych wizualizacjach dewelopera niż w rzeczywistości. W pierwszej kolejności warto więc zaufać przede wszystkim dokumentacji i projektom budowlanym, które są znacznie bardziej rzetelnym źródłem.

Sprawdzając plan osiedla, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • układ dojazdów
  • przystanki autobusowe
  • sklepy, apteki, przychodnie lub inne obiekty handlowo-usługowe, które nas interesują
  • usytuowanie ogrodów
  • położenie osiedlowej infrastruktury
  • rzędne wysokościowe i układ odwodnienia terenu

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo danej okolicy. Tego oczywiście nie wyczytamy z planów, ale warto wcześniej zaczerpnąć nieco informacji na ten temat. W tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem może okazać się osiedle zamknięte. Przykładowo, osiedla zamknięte Góra Kalwaria cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno ze względu na ich standard, jak i wysoki poziom bezpieczeństwa.Zostaw komentarz