Dom w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Kategoria: Blog

dom

Coraz więcej osób decyduje się na zakup domu od dewelopera. Taki budynek możemy kupić w dwóch wersjach – w opcji “pod klucz”, czyli już po kompleksowym wykończeniu wnętrz, albo w stanie deweloperskim. Co w praktyce oznacza to określenie?

Co obejmuje stan deweloperski?

Na wstępie warto zaznaczyć, że określenie “stan deweloperski” nie ma jednoznacznej definicji, dlatego też może być różnie rozumiane, w zależności od oferty, jaką proponuje dany deweloper. Generalnie jednak przyjmuje się, że stan deweloperski oznacza przygotowanie budynku do prac wykończeniowych. Co w takim razie posiada dom w stanie deweloperskim?

  • Wykończony z zewnątrz dom – położony dach, otynkowane ściany, gotowa elewacja;
  • Przygotowane do wykończenia ściany i podłogi – wylana posadzka i otynkowane ściany we wnętrzach;
  • Przyłącza instalacji – położone instalacje wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie, elektryka i wentylacja;
  • Drzwi wejściowe i okna z parapetami;
  • Balustrady na balkonie i tarasie.

W związku z tym, że oferty deweloperów mogą się między sobą różnić, zdarza się, że stan deweloperski obejmuje też dodatkowe ocieplenie domu, balustrady schodów, zagospodarowanie otoczenia budynku. Niezależnie od tych różnic, kupując dom w stanie deweloperskim zawsze musimy liczyć się z koniecznością jego wykończenia, czyli położenia podłogi, pomalowania ścian, wstawienia drzwi i oczywiście umeblowania wnętrz.

Na co zwracać uwagę kupując dom w stanie deweloperskim?

Ze względu na niejednoznaczną interpretację określenia “stan deweloperski” należy dokładnie przeanalizować umowę kupna domu pod tym kątem. Dokument taki powinien zawierać szczegółowy wykaz przewidzianych prac, bez ogólników i niedomówień. Przed dokonaniem zakupu sprawdźmy, co deweloper oferuje w stanie deweloperskim i czy można negocjować wykonanie dodatkowych prac, np. wstawienia drzwi, białego montażu czy instalacji rolet. Warto również zapoznać się z rodzajem materiałów wykorzystanych w realizacji stanu deweloperskiego. Szczególnie należy przyjrzeć się stolarce okiennej i parapetom, wykończeniu podłóg, a także rodzajowi instalowanych w domu grzejników. Dobrze zrealizowany stan deweloperski daje gwarancję bezpieczeństwa i swobodę aranżacji przyszłym domownikom.

 Zostaw komentarz