Czym się kierować przy wyborze lokalizacji domu jednorodzinnego

Kategoria: Blog

dom jednorodzinny

Realizując marzenie o własnym domu jednorodzinnym należy brać pod uwagę wiele spraw, takich jak układ wnętrz czy wybór materiałów. Szczególny nacisk warto też położyć na lokalizację budynku. O ile decydując się na budowę domu samodzielnie wybieramy działkę, to w przypadku kupna domu od dewelopera musimy zdecydować się na gotowe rozwiązanie. Czym się kierować przy wyborze lokalizacji domu?

Dojazd i sąsiedztwo

Na wstępie warto zaznaczyć, że idealna lokalizacja domu jednorodzinnego jest sprawą indywidualną – niektórym zależy na ciszy i spokoju z dala od zabudowań, inni wręcz przeciwnie – chcą maksymalnie korzystać z uroków miejskiego życia. Wiele zależy od naszych potrzeb i preferencji. Sprawą podstawową jest tu dojazd do domu, czy to z pracy, szkoły, czy miejsc rozrywki. Dlatego też oglądając domy jednorodzinne należy zainteresować się drogą dojazdową – nie tylko odległością od wspomnianych punktów, ale też stanem – np. czy jest to droga polna, czy asfaltowa – jak i prawami własności do drogi, co pozwoli uniknąć problemów np. z jej odśnieżaniem czy renowacjami. Warto też sprawdzić, czy istnieje dobra alternatywa dla podróżowania własnym samochodem. Dobrze skomunikowany dom na sprzedaż powinien gwarantować bliskość przystanków publicznego transportu – autobusowych, tramwajowych bądź kolejowych. Warto dowiedzieć się, co oferuje dana lokalizacja. Czy znajdują się w jej pobliżu placówki medyczne, sklepy, punkty usługowe, ale też placówki edukacyjne – szkoły i przedszkola – jak i place zabaw, kina, restauracje. Waga tych czynników zależy oczywiście od indywidualnych preferencji przyszłych mieszkańców.

Plany na przyszłość

Pamiętajmy, że kupno domu to inwestycja na lata, dlatego też warto zainteresować się lokalizacją budynku w szerszej perspektywie. Obecny stan może bowiem szybko ulec zmianom, które mogą nas satysfakcjonować lub wręcz przeciwnie – rozczarować. Jak się przed tym ustrzec? Jeszcze przed kupnem warto zapoznać się z planami zagospodarowania terenu na najbliższe lata. Przede wszystkim należy sprawdzić plany dotyczące budowy dróg, zwłaszcza szybkiego ruchu. Perspektywa mieszkania w sąsiedztwie autostrady może być dla jednych kusząca, a dla innych wręcz odstraszająca. Warto też dowiedzieć się, co dla danej okolicy planują władze samorządowe. Może się bowiem okazać, że dzisiejszy las za oknem za kilka lat zmieni się w zakład przemysłowy czy galerię handlową. Planowane zmiany, takie jak nowe przystanki komunikacji miejskiej, mogą jednak okazać się korzystne i sprawią, że wartość naszej inwestycji wzrośnie. Warto zatem przed zakupem dokładnie przyjrzeć się lokalizacji domu w obecnym stanie, jak i w kilkuletniej perspektywie.Zostaw komentarz