Co musisz sprawdzić, kupując dom na rynku pierwotnym?

Kategoria: Blog

nieruchomości od dewelopera

Kupno domu od dewelopera to w wielu przypadkach znacznie szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż budowa nowego budynku mieszkalnego. Przede wszystkim odpada konieczność poszukiwań działki, projektu, ekipy budowlanej itd. Aby zamieszkać we własnym domu, wystarczy wybrać idealną ofertę dewelopera, dopełnić niezbędnych formalności i wprowadzać się do nowego lokum. Chociaż sprawa wydaje się prosta, w rzeczywistości nie do końca taką jest. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dom od dewelopera będzie dobrą inwestycją tylko i wyłącznie wtedy, gdy dopilnujemy wszystkich istotnych kwestii prawnych i technicznych.

Co musisz sprawdzić, przed zakupem domu od dewelopera?

Przede wszystkim deweloper ma obowiązek przedstawić kupującemu tzw. prospekt informacyjny. Co więcej, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również poprosić o wgląd do dokumentacji, czyli m.in. pozwolenia na budowę, projekt budowlany i wykonawczy. Jeśli deweloper odmawia przedstawienia projektu budowlanego, być może jest to znak, że jakość budowy nie do końca jest poprawna. Warto również dokładnie zapoznać się z zasadami, według których mierzona jest powierzchnia domu. Jednolite zasady obmiaru powierzchni mieszkalnej w projektach budowlanych powinny być dokonywane według tzw. normy ISO, czyli po wewnętrznym obrysie wyprawionych ścian.

Zanim podpiszemy umowę o kupnie domu, należy bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Powinna ona zawierać nie tylko opis budynku z podaniem jego powierzchni, ale również standard i stan wykończenia, rodzaj zastosowanych materiałów itp. Należy też sprawdzić, co dokładnie obejmuje cena, czyli m.in. dom, działkę, dostęp do części wspólnych osiedla (np. droga dojazdowa, parking, plac zabaw itp.). Niezbędne jest również skontrolowanie stanu technicznego i poprawności wykonania domu zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Domy na sprzedaż pod Piasecznem cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. To dobra lokalizacyjnie inwestycja, a jednocześnie ich standard zadowoli każdego potencjalnego nabywcę. Każdy kupujący musi jednak pamiętać, aby przed tak dużą transakcją sprawdzić wszystkie jej aspekty i wyjaśnić ewentualne wątpliwości, zanim jeszcze podpiszemy finalną umowę.Zostaw komentarz