Charakterystyka zabudowy szeregowej

Kategoria: Blog

dom

Popularne “szeregowce” szturmem podbijają rynek mieszkaniowy w Polsce. Zabudowa szeregowa rozwija się zwłaszcza na obrzeżach większych miast, gdzie segmenty stanowią kompromis pomiędzy blokowiskami w centrum, a domami wolnostojącymi na peryferiach. Czym charakteryzują się domy szeregowe?

Jak wyglądają domy szeregowe?

Czym właściwie jest dom szeregowy? Definicja tego określenia jest następująca: zabudowa szeregowa polega na łączeniu kilku (co najmniej trzech) lub kilkunastu domów w rozbudowane segmenty. Budynki połączone są ze sobą ścianami bocznymi, tworząc przednią i tylna elewację. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z najpopularniejszym modelem zabudowy szeregowej, gdzie na froncie domów znajdują się drzwi wejściowe i ewentualnie garaże, natomiast na tyłach segmentu wydzielone są ogródki. Bardzo ważną cechą szeregowców jest fakt, ze każdy posiada własne, osobne wejście do domu i prywatną, ogrodzoną działkę. To podstawowa różnica pomiędzy zabudową szeregową a mieszkaniową. Do części wspólnych należy z kolei droga dojazdowa i niektóre elementy otoczenia, takie jak place zabaw czy boiska sportowe. Jeśli chodzi o wnętrze domu szeregowego, tu najczęściej mamy do czynienia ze schematem, w którym parter przeznaczony jest na otwarty salon z kuchnią, a często też wychodzący na ogród taras, natomiast na piętrze znajduje się część sypialna. Jest to bardzo funkcjonalny podział, pozwalający łatwo zaaranżować strefę dzienną i nocną w domu.

Zalety zabudowy szeregowej

Jakie atuty posiadają domy w zabudowie szeregowej?

  • Niskie koszty eksploatacji – połączenie ścian budynków znacznie poprawia warunki termiczne. Lepsze parametry cieplne domów to niższe rachunki za ogrzewanie, co tyczy się w szczególności środkowych segmentów.
  • Poczucie prywatności – osobne wejście do domu i własny ogród dają mieszkańcom poczucie intymności i pozwalają poczuć się jak we własnym domu.
  • Wspólnota sąsiedzka – bliskość sąsiadów zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Mieszkańcy szeregowców tworzą wspólnotę i obce jest im uczucie odizolowania, które nieraz towarzyszy właścicielom domów wolnostojących.
  • Wysoki standard – własny ogród, co najmniej dwie kondygnacje, do tego piwnica i garaż – wszystko to podnosi komfort życia w zabudowie szeregowej.

Dom w zabudowie szeregowej to idealna opcja dla osób, które są zmęczone życiem w blokowisku, ale szukają opcji atrakcyjniejszej cenowo od domu wolnostojącego.Zostaw komentarz