Bliźniak czy szeregowy — jaki dom wybrać?

Kategoria: Blog

domy szeregowe

Coraz częściej deweloperzy mają w swoich ofertach propozycję mieszkań w bliźniakach lub domach szeregowych. To dwa rozwiązania, które są znacznie bardziej ekonomiczne niż domy wolnostojące, a jednocześnie gwarantują znacznie większy komfort niż standardowe mieszkanie w bloku. Warto więc dokładnie przeanalizować różnice między domami w zabudowie szeregowej a bliźniakami, poznając ich wady i zalety.

Bliźniak czy szeregowiec?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na działkę, na której zlokalizowany jest dany budynek. Zabudowa szeregowa lub bliźniacza daje nam możliwość na zamieszkanie w dzielnicach czy na terenach, na których działki są bardzo drogie, więc nie byłoby nas stać na budowę czy kupno domu wolnostojącego. Te dwa rodzaje zabudowy są więc szansą na posiadanie domu w naprawdę dobrej lokalizacji. Pewnym minusem jest jednak niewielka powierzchnia ogrodu w porównaniu z domem jednorodzinnym.

Kolejną kwestią są znacznie niższe koszty budowy i eksploatacji domów szeregowych i bliźniaków. Sporo oszczędności można wygenerować nie tylko na etapie budowy lub zakupu domu, ale również późniejszego użytkowania budynku — szczególnie w przypadku ogrzewania.

Cechą charakterystyczną zarówno dla bliźniaków, jak i szeregowców, jest bliskie sąsiedztwo innych mieszkańców budynku, co znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Niestety w niektórych przypadkach towarzystwo sąsiadów może być też uporczywe. W bliźniakach zwykle ten problem nie jest tak uporczywy, ponieważ tylko jedna strona budynku jest zamieszkana. W przypadku segmentów, szczególnie w środkowych mieszkań, obecność sąsiadów może być odczuwalna. Domy w zabudowie szeregowej dla zapewnienia maksimum prywatności wymagają dodatkowych rozwiązań, takich jak chociażby ogrodzenia w środkowych segmentów, odpowiednia izolacja akustyczna itd.

Bliźniaki i domy szeregowe to z całą pewnością ekonomiczne i kompromisowe rozwiązanie pomiędzy mieszkaniem w bloku a domem jednorodzinnym. Warto rozważyć taką możliwość, stojąc przed koniecznością zakupu nieruchomości mieszkalnej.Zostaw komentarz